Počet výsledků: 44

Otevřít filtraci

Zhoubné nádory u dětí je odborný název pro rakovinu u dětí. Zhoubné nádory u dětí (včetně dospívajících) se vyskytují poměrně vzácně: v České republice je ročně diagnostikováno kolem 400 nových případů. Léčba dětských onkologických pacientů je v ČR centralizovaná do dvou specializovaných center: Klinika dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice v Motole, Praha a Klinika dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno. Viz také zhoubný nádor.

Hormonální léčba zhoubných nádorů je hormonální léčba, která může být za určitých okolností užívána u onkologických pacientů. Hormonální léčba ovlivňuje endokrinní systém prostřednictvím podávání buď konkrétních hormonů (zejména ze skupiny steroidních hormonů), nebo léků, které ovlivňují produkci hormonů v organismu. Steroidní hormony významně ovlivňují genovou expresi v některých nádorových buňkách; změna hladiny nebo aktivity určitých hormonů proto může způsobit, že některé typy zhoubných nádorů přestanou růst, nebo dokonce zaniknou. Za hormonální terapii lze považovat i chirurgické odstranění endokrinních žláz (např. varlat u mužů nebo vaječníků u žen). Viz také hormony, nádor, zhoubný nádor, hormonální léčba.

Recidiva zhoubného nádoru je znovuobjevení se zhoubného nádoru, obvykle po určité době, během níž nebylo možné tento nádor nijak odhalit. Recidiva zhoubného nádoru se může objevit buď na stejném místě, kde se nádor poprvé objevil, nebo na jiném místě v těle. I v případě, že recidiva se objeví v jiné části těla, zhoubný nádor je stále pojmenována podle části těla, kde původně vznikl. Například zhoubný nádor prostaty může recidivovat v oblasti prostaty (ačkoli samotná prostat byla třeba již chirurgicky odstraněna), nebo v kostech. V obou případech se jedná o recidivu zhoubného nádoru prostaty. Není možné předpovědět, jaká je pravděpodobnost recidivy zhoubného nádoru. Obecně však platí, že zhoubné nádory se hůře léčí a riziko recidivy je vyšší, pokud je nádor rychle rostoucí, byla diagnostikován v pokročilém klinickém stadiu nebo byl většího rozsahu. Rozlišujeme následující typy recidivy zhoubného nádoru: lokální recidiva, regionální recidiva, vzdálená recidiva. Viz také recidiva, nádor, zhoubný nádor.

Zhoubné nádory kůže je odborný název pro rakovinu kůže. Tato skupina zhoubných nádorů je jedním z nejčastěji se vyskytujících typů nádorových onemocnění v České republice. Zhoubné nádory kůže vznikají v různých vrstvách kůže; podle toho rozlišujeme tři hlavní podtypy těchto nádorů: bazocelulární karcinom, spinocelulární karcinom, melanom. Většina zhoubných nádorů kůže vzniká u starších lidí, a to na částech těla vystavených slunci, případně u lidí s oslabeným imunitním systémem. Viz také nádor, zhoubný nádor, kůže.

Zhoubné nádory dělohy je odborný název pro rakovinu dělohy. Pod tímto označením mají lékaři obvykle na mysli zhoubný nádor děložního těla, nikoli děložního hrdla (ten je označován jako karcinom děložního hrdla). V případě zhoubných nádorů děložního těla se v drtivé většině případů jedná o karcinomy, zatímco sarkomy se vyskytují spíše výjimečně. Viz také nádor, zhoubný nádor, děloha.

Zhoubné nádory vaječníků je odborný název pro rakovinu vaječníků. Pojem „zhoubné nádory vaječníků“ ve skutečnosti zahrnuje značně rozmanitou skupinu zhoubných nádorů vaječníků a vejcovodů, případně i pobřišnice. Ačkoli pro zjednodušení často hovoříme o rakovině vaječníků, zhoubný nádor může ve skutečnosti pocházet z vejcovodů (podle nejnovějších odhadů je to přibližně 70 % případů!) nebo z pánevní pobřišnice (peritonea). V případě zhoubných nádorů vaječníků se v drtivé většině (téměř 90 %) případů jedná o epitelové nádory vaječníků neboli karcinom ovaria, zatímco ostatní nádory – tzv. neepitelové nádory vaječníků – vycházejí z jiných struktur vaječníků (zbývajících 10 % případů). Viz také nádor, zhoubný nádor, vaječníky.

Zhoubné nádory žaludku je odborný název pro rakovinu žaludku. U převážné většiny pacientů se zhoubným nádorem žaludku se jedná o adenokarcinom, označovaný též jako karcinom žaludku. Ostatní typy zhoubných nádorů, které mohou mít původ v žaludku, se vyskytují vzácněji. Viz také nádor, zhoubný nádor, žaludek.

Zhoubný nádor neboli nádorové onemocnění (lidově „rakovina“) je nádor, který prorůstá do okolních tkání, většinou je schopen vytvářet metastázy, po pokusu o odstranění může recidivovat, a není-li adekvátně léčen, může vést až k úmrtí pacienta. Mezi nejčastěji se vyskytující zhoubné nádory patří nádory plic, tlustého střeva a konečníku, kůže, u mužů nádor prostaty a u žen nádor prsu. U některých nádorů se podařilo zvrátit nepříznivé epidemiologické ukazatele; např. u nádoru tlustého střeva a konečníku poklesla úmrtnost o více než 30 % za 10 let. Přibylo naopak např. nádorů slinivky břišní a nádorů jater. Klíčové pro boj s nádory je jejich prevence a včasné odhalení. Tak, jak se daří nádorům předcházet, dříve je zachycovat a lépe léčit, roste počet osob žijících s nádorem (tzv. prevalence). Intenzivní výzkum je zaměřený na hledání včasných laboratorních známek nádorů, včetně posuzování genetických předpokladů, k urychlení nádorové diagnostiky. Na diagnostiku a léčbu zhoubných nádorů se specializují onkologové. Viz také nádor, rakovina, nádorové buňky, nezhoubný nádor, maligní, malignita a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz zhoubný nádor, zhoubné nádory apod.

Gynekologické zhoubné nádory neboli onkogynekologická onemocnění jsou skupinou zhoubných nádorů, které postihují ženské pohlavní orgány. Jedná se především o karcinom děložního hrdla (rakovinu děložního čípku), karcinom endometria (rakovinu dělohy) a karcinom ovaria (rakovinu vaječníků). Tato onemocnění mohou (avšak nemusí) souviset s mutací genů BRCA1 a/nebo BRCA2. Viz také gynekologie, zhoubný nádor.

Zhoubné nádory močového měchýře je odborný název pro rakovinu močového měchýře. U převážné většiny pacientů se zhoubným nádorem močového měchýře se jedná o karcinom močového měchýře. Ostatní typy zhoubných nádorů, které mohou mít původ v močovém měchýři, se vyskytují vzácněji. Viz také nádor, zhoubný nádor, močový měchýř.

Zobrazeno 1 až 10 z 44

Počet výsledků